v liivi sibuloun F Seedri puukoolMalus domestica 'Liivi Sibulõun'

TALISORT
Valmimise- ja korjamise aeg: september, oktoobri algus.

Vili: väike, laiümmargune, rohekaskollase põhivärvusega, päikese poolt kaetud triibulise või laigulise punaga. Viljaliha kollakasvalge, tihe, meeldivalt magushapu. Õunad on väikesed (70 g), lameümarad, õhukese koorega.

Saagikus: hakkab hilja vilju kandma, siis kannab korralikult hooldatuna igal aastal rikkalikult. Isegi 100. a. vanused puud on õunu pilgeni täis. 

Säilivus, kasutamine: tarbimisküps novembris. Õunad säilivad soodsates tingimustes kevadeni. Sobib hästi lauaõunaks, mis säilitab maitseomadused ka kehvades hoiuoludes. Väikese vilja tõttu ei sobi kaubaõunaks. Hinnatud talveõun. Kutsutakse sageli jõuluõunaks. Tegelikult kõlbab nautida juba oktoobrist alates.

Puu kasvuomadused: puu seemikalusel tugeva kasvuga, ümara ja tiheda võraga. Puu on noorena vilgas kasvaja, vananedes aeglase kasvuga, täiskandeikka jõuab alles 15…20 aastaga.  ´Liivi sibulõunal´ on üks tähelepanuväärne omadus - ta ei poeta õunu maha ka tugeva tuule poolt raputatuna.

Nõuded kasvukohale: mullastiku suhtes leplik, kuid väetamata häid õunu ei saa. Parimad õunad saadakse Lõuna-Eesti sügavapõhjalistel muldadel. Põhja-Eestis ei pruugi valmida.

Talve- ja haiguskindlus: külmakindlus keskmine ja reeglina ei suuda öökülmadki tema õisi kahjustada. Haiguskindlus hea, kuid lehed tabanduvad kärntõvest.

Parimad tolmuandjad: olles isesteriilne, vajab ta viljastumiseks teist samal ajal õitsevat sorti. Tolmeldajatena sobivad "Antoonovka", "Pärnu tuviõun". 

Hooldus: maitsvad viljad saadakse hõreda võraga puudelt. Ilmselt tugeva väetamise korral tuleb ka rohkem lõigata. Loe lisaks 'Õunapuude õige istutamine' ja 'Viljapuude pritsimine ja hooldamine'